Pääskyt talvehtivat järvien pohjissa
Pääskyt talvehtivat järvien mutapohjissa liejuun kaivautuneena, väitti Uppsalan yliopiston professori Carl von Linné väitöskirjassaan vuonna 1757. Se on loogista, sillä kun järven jäät keväällä sulavat, pääskyset ilmestyvät taivaalle.
Kausaliteetin ja korrelaation ero on tärkeä ymmärtää. Kausaliteetti on toiselta nimeltään syy-seuraussuhde. Tapahtumaa edeltää selkeä syy, jota ilman tapahtumaa ei tulisi. Korrelaatio puolestaan viittaa kahden tai useamman asian samanaikaisuuteen, vaikka niillä ei olisi yhteyttä toisiinsa.
Kesällä hukkuu enemmän ihmisiä kuin talvella. Kesällä myös syödään jäätelöä enemmän. Jäätelön syöminen ei aiheuta hukkumiskuolemia. Kyseessä ei siis ole kausaliteetti, vaan korrelaatio.
Työpaikoilla etenkin muutostilanteissa johdon pitää viestiä avoimesti ja niin paljon, että se tuntuu liialliselta. Villit havainnot ja niiden tulkinnat synnyttävät huhuja silti. Joku on nähnyt toimitusjohtajan kävelevän vakavana. Selvä merkki siitä, että asiat ovat huonosti! Toisena päivänä hän on hymyillyt. Selvä merkki siitä, että minä saan kenkää!
Kun seuraavan kerran teet johtopäätöksiä ja niiden kautta päätöksiä, mieti pääskysiä ja järvien mutapohjia. Onko kyseessä kausaliteetti vai korrelaatio?
